Muzealna kolekcja z Oceanii liczy zaledwie ok. 800 obiektów. Zbiór australijski nie został wyodrębniony, gdyż jest wyjątkowo skromny.
Obiekty z Oceanii, choć niezbyt liczne, są jednak na tyle różnorodne, że pozwalają zilustrować wiele zjawisk kulturowych z tego obszaru geograficznego. Największą grupę stanowią obiekty z Melanezji, przede wszystkim z Nowej Gwinei i Republiki
Vanuatu. Są świadectwem tradycji i przemian kulturowych, a także nowych zjawisk społecznych istniejących w tych regionach. W posiadaniu Muzeum znalazły się przedmioty użytku codziennego, rytualnego, a także produkowane na rynek turystyczny, jak również dzieła współczesnych artystów, np. Alphonse’a Kauage. Kolekcja powstała dzięki zakupom i darom m.in. dyrektora Andrzeja Wawrzyniaka, Macieja Bocheńskiego (osiadłego na wyspach Vanuatu polskiego kapitana), Nicolai Michoutouchkine’a (kolekcjonera i mecenasa sztuki Oceanii), Magdaleny Abakanowicz (światowej sławy rzeźbiarki), Moniki i Mieczysława Strzechowskich (kustoszy MAiP) oraz Anny i Jakuba Urbańskich (biologów i podróżników).
Polinezja reprezentowana jest przez nieliczne przedmioty, głównie tapy z kory drzewnej zastępujące w tym regionie tkaniny. Niestety dotychczas w zbiorach Muzeum nie znalazły się jeszcze obiekty z Mikronezji.